ارسال به دوست

جستجو

شهداء
بابا مرادی
نام: محمود استان: قم
نام خانوادگي: بابا مرادی شهرستان: قم
نام پدر: رستم علی درجه: داوطلب
تاريخ تولد: 1333 عمليات:
تاريخ شهادت: 1364 محل شهادت: پایگاه مار ارتفاعات 2323

در سال 1333 محمود بابايي در روستاي همت‌آباد، از توابع دستجرد قم ديده به جهان گشود. براي ادامه تحصيل در مقطع متوسطه با يکي از دوستان خود به قم عزيمت نمود و در رشته‌ي رياضي مشغول تحصيل شد. بابايي هرگز به خاطر فقر فرهنگي آن زمان روحيه‌ي خود را نباخت و همراه کار و تلاش به تحصيل ادامه داد.
در سال 1351 ازدواج کرد و سپس وارد دانشکده‌ي افسري شد. پس از دوره‌ي آموزشي، به شهر مقدس مشهد منتقل گرديد و از آن‌جا عازم نيشابور شد. در زمان رژيم شاه، هرگز تحت تأثير ظواهر و محيط‌هاي فاسد آن زمان قرار نگرفت و با روحي سرشار از عشق به الله به کار خود ادامه داد.
در روزهاي پر التهاب درگيري با رژيم طاغوت به تربت جام منتقل شد. او هميشه از بي‌‌عدالتي‌هاي رژيم ستم‌شاهي شکايت داشت و با حکومت شاه مبارزه مي‌کرد. در تظاهرات با لباس شخصي به ميان مردم مي‌رفت و آن‌ها را به راهپيمايي بر عليه رژيم تشويق مي‌کرد.
مبارزات محمود به حدي بالا گرفته بود که براي او پيغام آوردند که اگر دست از مبارزه بر ندارد، او را خواهند کشت، ولي او مي‌گفت: «اين‌ها مي‌خواهند ما را بترسانند. مرگ يک‌بار است، چه بهتر که انسان در راه خدا بميرد و به دين و مردمش خيانت نکند.»
پس از پيروزي انقلاب و شروع جنگ تحميلي، محمود به شهر قم منتقل شد. او يک روز به خانه آمد و گفت: «مي‌خواهم به جبهه بروم.» به او گفتم: «حداقل به خاطر محسن، فرزند هجده روزه‌ات که به شدت مريض است، نرو.» قبول نکرد و گفت: «شما براي من خيلي عزيز هستيد، ولي اسلام عزيزتر است. من بايد به جبهه بروم و دين خود را به اسلام و انقلاب ادا کنم.»
بابايي به منطقه‌ي سر پل ذهاب اعزام شد و با جديت در اين منطقه به مبارزات پرداخت، تا اين‌که پس از سه ماه به قم بازگشت. سال 1362 به مرز ايران و ترکيه رفته و در منطقه‌هاي عملياتي مشغول جنگ با ضد انقلابيون شد. او هر بار که به مرخصي مي‌آمد، مي‌گفت: «تا موقعي که جنگ هست، برنمي‌گردم. اگر امثال من آن‌‌جا نباشند، شما راحت زندگي نمي‌کنيد.» بارها در نامه‌هاي خود از همسرش معذرت‌خواهي کرد و گفت: «شما در اين دو سال، براي بچه‌ها پدر و مادر بودي. من شنا را تحسين مي‌کنم. شما در پشت جبهه جهاد اکبر مي‌کني.»
آخرين محل خدمت وي در «پايگاه مار» بود که هم‌اکنون پايگاه سروان بابايي نام دارد. سروان محمود بابايي، معاون گروهان عملياتي مار واقع در ارتفاعات 2323 در صبح روز 19/4/1364 همراه با دو تن از هم‌رزمانش در اثر واژگون شدن آمبولانس در حين مأموريت در سن 31 سالگي به فيض شهادت نايل آمد.
مزار پاکش در گلزار شهداي علي‌بن جعفر (ع) قرار دارد.
نظرات شما:


هيچ نظري ثبت نشده است

ثبت نظر:
© IranShahed.ir

Site by Behsaz

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای شرکت بهساز محفوظ می باشد