ارسال به دوست

جستجو

شهداء
خجسته
نام: حجت (انوش) استان: گیلان
نام خانوادگي: خجسته شهرستان: رشت
نام پدر: درجه: سروان
تاريخ تولد: 1341 عمليات:
تاريخ شهادت: 1366 محل شهادت: خرمال عراق

پاسدار شهید حجت (انوش) خجسته در 24/8/ 1341 در روستای فشام شهرستان رشت، در خانواده ای مسلمان دیده به جهان گشود. پدر و مادر مکرمه اش از راه کارگری معاش خانواده را تامین می کردند . حجت تحصیلات ابتدایی و راهنمایی را در زادگاهش و تحصیلات دبیرستان تا پایه سوم را با موفقیت در شهرستان رشت سپری کرد و بلافاصله بعد از پیروزی انقلاب اسلامی یعنی در آغاز دوران جوانی با حضور در عرصه اجتماع از خود لیاقت و توانمندی زیادی نشان داد که از جمله آنها همت عالی در ساخت مسجد محله دروازه لاکان رشت ، کمک در ساخت و ساز خانه و احداث چاه آب برای نیازمندان ، تامین مخارج اولیه ازدواج بعضی از جوانان مستمند ، توزیع ارزاق عمومی مردم که بیشتر با در آمد شخصی اش صورت می گرفت.

و با حضور فعال در بسیج سپاه توانست تا حدود زیادی در جذب نیروها موفق باشد و در عرصه های فرهنگی ( فراگیری قرآن مجید ، مطالعه گروهی کتابهای استاد شهید مطهری ، مداحی در مصیبت اهل البیت( ع ) ، شناسایی جریان الحادی گروهک های وابسته به شرق و غرب بویژه چهره کریح گروهک منافقین ، به جوانان نقش موثری ایفاء کرد تا جایی که مورد خشم منافقین قرار گرفت و طی حمله ای با نارنجک از سوی منافقین مجروح گردید ، اما با فعالیت های پشت جبهه نتوانست روح تعالی جویش را قانع نماید به همین علت در حالی که تحصیلات دوم دبیرستان را به پایان رسانیده بود برای اولین بار با عضویت بسیجی به سوی سرحدات غرب کشور عزیمت نمود و پس از چند ماه مبارزه با دشمنان به عضویت سپاه پاسداران در آمد و مجدد راهی غرب کشور گردید و سمت مسئولیت ستاد تیپ قرارگاه رمضان را برعهده گرفت و در تیر ماه سال 65 از خانواده ای متعهد و متدین دختری را به همسری برگزید تا دینش را کامل نماید و با تمام عشق و علاقه وافری که به همسر مکرمه و خانواده گرامی اش داشت ولی عشق به سربازی در کنار لشکریان اسلام نگذاشت در پشت جبهه راحتی تن را بپذیرد.

حجت خجسته در ماموریتی به مدت یک هفته در محاصره دشمنان بعثی قرار گرفت و به علت نداشتن غذا به ناچار از گیاهان وحشی تغذیه کرد و بالاخره توانست با مقاومت از چنگ دشمنان بگریزد و حتی در زمان جنگ ناشناس به سرزمین کربلا مشرف شد .

شهید خجسته سرانجام پس از اقامه نماز صبح و قبل از طلوع خورشید 20/ 5/ 1366 در منطقه خرمال عراق به درجه رفیع شهادت نائل آمد و پیکر مطهرش پس از هفت ماه و سیزده روز از غربت به سوی رشت منتقل شد . و مردم شهید پرور گیلان تشیع با شکوهی از ایشان بعمل آوردند و شهید بزرگوار در جوار دیگر همرزمانش در مزار تازه آباد رشت مأوا گرفت و به عرشیان پیوست .
نظرات شما:


هيچ نظري ثبت نشده است

ثبت نظر:
© IranShahed.ir

Site by Behsaz

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای شرکت بهساز محفوظ می باشد